Nalazite se trenutno ovde:

*
MS Tim

D O B R O D O S L I    ! ! !

Poučne priče

Autor (Pročitano 1405 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Odg: Poučne priče
« Odgovor #10 poslato: 04 Jul 2019, 13:14:28 »

Van mreže Lea

• Zahvalnice
  • -Zahvalio: 1799
  • -Pohvaljen: 2306
  • VIP
  • Aktivan član
  • *
  • 421
Kada je vidio kako se ponašaju prema djedu, dječak očitao lekciju roditeljima koja ih je ostavila bez teksta

Kada je vidio što rade djedu, četverogodišnji sin je odlučio poručiti roditeljima nešto što nikada neće zaboraviti!
Krhki je starac otišao živjeti sa svojim sinom, snahom i četverogodišnjim unukom. Starčeve su ruke drhtale, vid mu je bio zamućen, a korak mu je posrtao. Obitelj je jela zajedno za stolom. No staračke drhtave ruke i gubitak vida bile su razlogom poteškoća za vrijeme jela…

Zrna graška padala su sa žlice na pod. Kad bi uzeo čašu, mlijeko bi se prolilo po stolnjaku. Taj je nered ljutio sina i snahu. “Moramo nešto učiniti s ocem”, rekao je sin. Dosta mi je ovog prolijevanja mlijeka, bučnog jedenja i hrane po podu.” Stoga su muž i žena postavili mali stol u kutu. Tu je djed jeo sam dok je ostatak obitelji uživao u večeri.

Nakon što je djed polupao tanjur ili dva, hrana mu je bila posluživana u drvenoj zdjeli. Kada bi obitelj pogledala u smjeru djeda, ponekad je u njegovu oku bila suza. Još su uvijek jedine riječi koje su za njega imali – kada bi mu pao tanjur ili je prosuo hranu – bile oštre opomene.

Sve je to četverogodišnjak promatrao u tišini.

Jednom prije večere, otac je primijetio da se njegov sin igra s komadićima drva na podu. Upitao dijete: “Što radiš?“, dječak je odgovorio: “Oh, izrađujem zdjelice za tebe i mamu iz kojih ćete jesti kada ja odrastem.“

Ove su riječi tako pogodile roditelje da su ostali bez teksta. Suze su počele potocima teći niz njihove obraze… Iako nisu izgovorili ni jednu riječ, znali su što moraju učiniti. Tu je večer muž uzeo djeda za ruku i nježno ga doveo natrag za stol. A iz nekog razloga, činilo se da ni muž ni žena nisu brinuli kada je pala vilica, kada se mlijeko prolilo, ili se stolnjak zaprljao…

« Odgovor #11 poslato: 05 Jul 2019, 21:52:25 »

Van mreže Искушеник

• Zahvalnice
  • -Zahvalio: 147
  • -Pohvaljen: 3919
  • Global Moderator
  • Prijatelj foruma
  • *
  • 1102

Citat
Дошао један човек код Учитеља па му каже:

– Је л’ знаш шта је данас о теби рекао твој друг?

– Сачекај мало – заустави га Учитељ – прво просеј то што хоћеш да кажеш, кроз три сита.

– Три сита?

– Пре него што било шта кажеш, мораш то три пута просејати. Прво просеј кроз сито истине. Да ли си сигуран да је истина то што хоћеш да ми кажеш?

– Па не… ја сам то само чуо…

– Врло добро. Значи ти не знаш да ли је то истина или не. Сада ћемо да просејемо кроз друго сито – сито доброте. Ти желиш да кажеш нешто добро о мом другу?

– Не, напротив…

– Значи – продужи Учитељ – ти хоћеш нешто лоше да кажеш о њему, а притом ниси сигуран да је то истина. Ајде да пробамо и треће сито – сито користи. Да ли је неопходно да ја чујем то што ти желиш да ми саопштиш?

– Не..уопште није неопходно.

Тако значи – закључи Учитељ – у томе што хоћеш да ми кажеш нема ни истине, ни доброте, ни потребе.

– Па зашто онда то говорити?

Sа ruskоg prеvеlа: Јаgоdа Мilеtа

« Odgovor #12 poslato: 09 Jul 2019, 14:05:30 »

Van mreže Pesak

• Zahvalnice
  • -Zahvalio: 546
  • -Pohvaljen: 434
  • VIP
  • Aktivan član
  • *
  • 126

Дечија вера

У једном граду је владала суша. Како је лето било у пуном јеку то свештеник позва верни народ у храм да принесу Богу молитву за кишу. Цео град се сјати и сви се стадоше смејати дечаку који је дошао са кишобраном. Један подсмешљивац му се обрати:
- Дечко, шта ће ти кишобран? Лудујеш. Кише неће бити.
На то му дечак одговори:
- А ја мислим да ако се ви старији помолите – пашће киша.

У мени постоје два вука; један који завија и други који одвија.

« Odgovor #13 poslato: 10 Jul 2019, 12:32:12 »

Van mreže Lea

• Zahvalnice
  • VIP
  • Aktivan član
  • *
  • 421

Učiteljica osnovne škole dala je svojim učenicima zadatak da napišu sastav o tome što bi želeli da im Bog učini. Na kraju dana, dok je ocenjivala sastave, pročitala je jedan koji ju je učinio vrlo emocionalnom. Njen muž, koji je upravo ušao u stan, ugledao ju je uplakanu i upitao: Šta se dogodilo? - Pročitaj ovo, to je sastav jednog od mojih učenika.

Bože, večeras te molim da mi učiniš nešto vrlo posebno. Učini da postanem televizor. Želim zauzeti njegovo mesto i živeti kao televizor u mojoj kući. Želim imati svoje posebno mesto i da se moja porodica okuplja oko mene. Želim da me shvataju ozbiljno dok govorim. Želim biti centar pažnje i da me čuju bez prekidanja i pitanja. Želim biti u društvu svoga tate kad dođe kući sa posla, čak i kad je umoran. Želim da me moja mama želi čak i kad je uzrujana, umesto da me ignoriše. Želim da se moja braća bore kako bi bili sa mnom. Želim osetiti kako moja porodica sve ostavlja sa strane, barem ponekad, samo da bi provodila vreme sa mnom. I na kraju, ali ne i manje važno, želim ih učiniti srećnim i zabaviti ih. Bože, ne pitam previše. Samo želim živeti kao televizor.

U tom je trenutku ganuti muž rekao: O moj Bože, jadno dete. Kakve grozne roditelje ima.

Žena ga je pogledala i rekla: Ovaj sastav je napisala naša ćerka!

« Odgovor #14 poslato: 12 Jul 2019, 12:41:41 »

Van mreže Lea

• Zahvalnice
  • VIP
  • Aktivan član
  • *
  • 421
Kako se otvaraju ogromna vrata?

Odluči neki car, zbog jednog važnog položaja na dvoru, testirati svoje dvorjane. Okruže ga moćni i mudri ljudi i car im reče:

- Imam nedoumicu i zanima me ko mi od vas može pomoći da je rešim. Potom ih odvede do ogromnih vrata i reče im: Ovo su najveća i najteža vrata u mom carstvu, objasni car. Može li ih neko od vas otvoriti?

Najveći deo prisutnih odmah poče odmahivati glavom u neverici. Manji deo koje su dvorjani smatrali mudracima, počeše zagledati vrata izbliza, dodirivati ih i premišljati se, ali na kraju svi priznaše da ih ne umeju otvoriti.

Međutim, iz mase iskorači jedan dvorjanin, priđe vratima, poče ih zagledati, opipavati i gurati. Odjednom, povuče ih snažnim trzajem i vrata se otvoriše! Vrata su bila već odškrinuta, ali nisu bila zaključana. Za otvaranje već odškrinutih vrata bilo je potrebno samo samopouzdanje da se to uradi u prisustvu samog cara.

Car objavi: ti ćeš dobiti položaj na dvoru. Nisi se oslonio samo na ono što vidiš. Usudio si se pokušati ono što se u početku činilo nemogućim.

Tako je i u našim životima: mnoga su vrata već odškrinuta, ali se mi pribojavamo da ih do kraja otvorimo.

Viktor Hugo je davno rekao: Usuditi se, to je cena napretka!

« Odgovor #15 poslato: 19 Jul 2019, 23:23:53 »

Na mreži Agata

• Zahvalnice
  • -Zahvalio: 5818
  • -Pohvaljen: 503976
  • Root Admin
  • Prijatelj foruma
  • *
  • 15303
  • pazi kako hodaš, koračaš po mojim snovima

Dva prijatelja

http://www.family.rs/media/k2/items/cache/d65885a0515f97e5177077dfca6ecc57_L.jpg
Poučne priče

Ovo je priča o dva prijatelja koji su se igrom slučaja našli u pustinji.

Hodajući tako ko zna već koliko časova počeli su da se svađaju. Nakon duge i mučne rasprave, jedan je udario drugoga. Udareni se osetio jako povređeno, ali je bez reči napisao ovo na pesku:
“Danas sam dobio udarac od mog najboljeg prijatelja.”
Produžili su tako sve dok nisu konačno stigli do jedne oaze.
Odlučili su da se okupaju odmah. Onaj što je dobio udarac zamalo što senije udavio kupajući se, ali život mu je spasio onaj drugi.
Kad je došao sebi, taj što se zamalo nije udavio, urezao je u jednom kamenu ovu rečenicu:
“Danas mi je najbolji drug spasio život!”
Drugar koji je udario svog najboljeg prijatelja pitao ga je:
“Kad sam te udario ti si napisao na pesku, a sad graviraš u kamen, zašto?”
Drugar mu je odgovorio:
“Kad neko napravi nešto loše, to treba da zapišemo na pesku da bi vetrovi izbrisali, ali kad neko uradi nešto dobro, to treba da izgraviramo na kamenu da ništa ne može da ga izbriše!”

Nauči se da zapisuješ rane na pesku, a sreću ugraviraj u kamen.
Da nije okružen budalama, pametan čovjek često ne bi znao što da misli.

« Odgovor #16 poslato: 08 Avgust 2019, 12:59:32 »

Van mreže Lea

• Zahvalnice
  • VIP
  • Aktivan član
  • *
  • 421

Greška

Profesor je napisao sledeće:

9 x 1 = 7
9 x 2 = 18
9 x 3 = 27
9 x 4 = 36
9 x 5 = 45
9 x 6 = 54
9 x 7 = 63
9 x 8 = 72
9 x 9 = 81
9 x 10 = 90

Kada je završio pogledao je u studente i svi su mu se smejali zbog prvog pogrešnog rezultata.

Tada je profesor rekao:

Namerno sam pogrešio prvi rezultat, jer želim da naučite nešto vrlo važno. Ovim primerom možete shvatiti kako će se svet ophoditi prema vama. Videli ste da sam 9 puta napisao tačan rezultat, ali niko mi nije zbog toga čestitao. Svi ste mi se smejali i kritikovali me zbog jedne greške. Dakle, ovo je lekcija… Svet neće ceniti dobro koje uradite milion puta, ali će vas kritikovati kada jednom pogrešite. Ipak, nemojte se obeshrabriti…

Uvek se uzdignite iznad podsmeha i kritike i ostanite jaki!

« Odgovor #17 poslato: 08 Avgust 2019, 20:46:52 »

Van mreže Искушеник

• Zahvalnice
  • Global Moderator
  • Prijatelj foruma
  • *
  • 1102
„Да ли је Бог свемогућ?“

Citat
Године 1997, ако ме памћење добро служи, док сам службовао у Краљеву као официр имао сам ту част да сам ушавши у аутобус који је саобраћао за Нови Пазар наишао на нашег драгог Патријарха. Но моје изненађење било је још веће кад сам видео да је моја резервација седишта одмах поред Патријарховог. И започео је разговор који ћу памтити читавог живота. Светитељ ми је између осталог рекао и ову анегдоту:

„Пре неки дан пита ме неки човек пред свим људима: ВАША СВЕТОСТИ ДА ЛИ ЈЕ ВАШ БОГ СВЕМОБУЋ?
А ја га погледам и кажем: ЈЕСТЕ
А он ће даље: А КАД ЈЕ ОН СВЕМОГУЋ ДА ЛИ МОЖЕ ОН ДА СТВОРИ КАМЕН КОЈИ ОН НЕ МОЖЕ ДА ПОДИГНЕ?
Ја га погледам и кажем му: ПРИЈАТЕЉУ, ЈА БИХ ТЕ НЕШТО ЗАПИТАО, АЛИ НЕЋЕШ ДА СЕ НАЉУТИШ?
А он ће: НЕЋУ.
А ја му опет кажем: ПРИЈАТЕЉУ, ЗА СВАКИ СЛУЧАЈ ДА ТЕ ЈА ПИТАМ ЈОШ ЈЕДНОМ, А НЕЋЕШ ДА СЕ НАЉУТИШ?
А он ће мени: НЕЋУ.
А ја га и по трећи пут запитам: А ЗА СВАКИ СЛУЧАЈ ДА ТЕ ЈОШ ЈЕДНОМ ПИТАМ ДА НЕЋЕШ МОЖДА ДА СЕ НАЉУТИШ?
А он ће мени: МА НЕЋУ ДА СЕ НАУЉТИМ!
И ја му онда кажем: ДОБРО КАД НЕЋЕШ ДА СЕ НАЉУТИШ. А РЕЦИ ТИ СВИМА НАМА ДА ЛИ ТИ МОЖЕШ ДА БУДЕШ ПАМЕТАН?
А он ћути и ћути и размишља: ако каже МОГУ, значи није паметан; ако каже НЕ МОГУ, значи опет није паметан. И ћути и ћути и на крају каже: НИ ЈЕДНО НИ ДРУГО ЈА ВЕЋ ЈЕСАМ ПАМЕТАН!!!
И ја му кажем: ЕТО ПРИЈАТЕЉУ МОЈ И МОЈ БОГ ЈЕ СТВОРИО КАМЕН КОЈИ ОН НЕ МОЖЕ ДА ПОДИГНЕ!
А он ме запита са чуђењем: А КОЈИ ЈЕ ТО КАМЕН?
И ја му кажем: ТИ СИ ТАЈ КАМЕН, НЕ МОЖЕ ТЕБЕ НИ БОГ ДА СПАСЕ АКО ТИ НЕЋЕШ ДА СЕ СПАСЕШ“.
А наш мудри патријарх је под тим каменом који је Бог створио, а који ни он не може да подигне назвао нашу СЛОБОДУ ВОЉЕ, јер Бог неће никога на силу да спасава.
Мудри патријарх је знао још да каже: БОГ ЋЕ ПОМОЋИ АКО ИМА КОМЕ.
Доситеј Хиландарац

« Odgovor #18 poslato: 08 Avgust 2019, 20:56:37 »

Van mreže Искушеник

• Zahvalnice
  • Global Moderator
  • Prijatelj foruma
  • *
  • 1102
    "Развод" по Јеванђељу

Citat
    Млади брачни пар је дошао код остарелог баћушке са молбом да их разведе. Неслагање карактера су навели као глави узрок за развод брака. Баћушка са разумевањем саслуша њихову молбу па рече:

– Ну, да… Проблем је тежак и морамо га решити. Идемо! Ја ћу вас развенчати.

Муж и жена радосно пођоше за баћушком, предосећајући како ће бреме неуспешног брака брзо спасти са њихових плећа. И како ће моћи чисте савести да пронађу нове партнере за нови брак.

Баћушка је ушао у олтар, обукао празничну белу ризу, запалио свеће… Све је било као на венчању.

Пар је поставио испред амвона, отворио царске двери и узео у руке престолно Јеванђеље, тешко ни мање ни више него 16 килограма. Пришао је младожењи и свечано га упитао:

– Желиш ли ти, раб Божји Јован, да се развенчаш од рабе Божје Елене, да погазиш завете дате Богу у тајни венчања и постанеш кривоклетник?

– Да, часни оче, желим!, одговори Јован.

Тада баћушка замахну и удари га Јевањђељем по глави. И док се муж опорављао од шока, баћушка приђе невести и истим свечаним гласом је упита

– Раба Божја Елена, желиш ли да се разведеш од раба Божјег Јована, да погазиш завет Богу дат и постанеш кривоклетница?

– Да, часни оче желим!, одговори Елена.

У пустом храму одјекивао је ударац Јеванђеља по глави супруге, а баћушка поново стаде пред младожењу и понови му исто питање.

Добивши потврдан одговор баћушка замахну и тресну Јеванђељем по глави несретног младожењу.Онда приђе невести и понови процедуру.

Ишао је тако баћушка од једног до другог док ови у очајању не повикаше:

– Баћушка, али докле ће да траје овај чин нашег развенчавања?

– Док вас смрт не раздвоји! – поносно одговори баћушка.

Супружници трчећи побегоше из храма. У једној споредној улици када дођоше до даха, са осмехом почеше на намештају једно другом рашчупану косу; да пипају чворуге на глави и чврсто одлучише да се не разводе.

Са руског превела: Јагода Милета

Извор: „Видовдан“

« Odgovor #19 poslato: 11 Avgust 2019, 11:36:51 »

Van mreže Искушеник

• Zahvalnice
  • Global Moderator
  • Prijatelj foruma
  • *
  • 1102

Дошао младић код духовника са питањем: - Зашто ми се дешавају лоше ствари у животу?
Духовник се замисли, па му беше жао младића те му рече: - Дођи сутра, дете, да се помолим ноћас Богу за тебе. Када је сутрадан он дошао, старац га већ дочека на вратима: - Слушај ме овако, сине: Први пут кад ти се десила незгода, када је твој друг настрадао, ти си преживео. За то треба да се захвалиш молитвама твоје мајке.
Други пут кад си упао у реку са пријатељима, двоје су се удавили, тебе су пронашли. И за то захвали својој побожној баки, која је цео живот постила и ишла у цркву.
Трећи пут си заспао са упаљеном грејалицом, која је захватила кревет. Верујем да се ни сам не сећаш ко те је пробудио из сна. За то мораш захвалити твом поштеном оцу, који је радио цео живот и са смирењем подносио сваку невољу због тебе.
Сећаш се, оно кад си за секунд избегао стабло док си секао дрва? Једна старица, којој си стално уносио дрва док је била жива, сузама ти је захваљивала и хвалила Бога због тебе.
Старац хтеде да настави даље, али га младић, видно уплашен и изненађен, упита:
- А откуд Ви то све знате?
- Рекао ми је Онај Који све зна - одговори старац.
- Добра дела љубави и молитве све у вечности стоје; иди и ти, сине, па учини нешто за будуће твоје. И кад наиђу тешка времена и хладан ветар невоље у будућности почне да дува, шапат твоје топле молитве у хладним данима децу ће да ти чува.

извор: Пријатељ Божији