Nalazite se trenutno ovde:

*
MS Tim

D O B R O D O S L I    ! ! !

Kako napraviti mali PDF

Autor (Pročitano 771 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Kako napraviti mali PDF
« poslato: 27 Februar 2019, 11:05:25 »

Van mreže dejopulos

• Zahvalnice
  • -Zahvalio: 728
  • -Pohvaljen: 7
  • Nov član
  • **
  • 1
Na forumu ima puno skenova pisanih romana tipa Dok Holidej, Nindja, Šejn, čija je veličina ekstremno mala 2 do 3 MB, a kvalitet izuzetno dobar. Molim vas ako neko zna da mi objasni kao se prave i pomoću kojih alatki ovako mali PDF-ovi. Ja sam najviše uspeo da smanjim isti tip fajla na 25MB i dobio očajan kvalitet.

Hvala puno unapred.

Odg: Kako napraviti mali PDF
« Odgovor #1 poslato: 01 Mart 2019, 08:04:28 »

Van mreže Praetorious

• Zahvalnice
  • -Zahvalio: 1489
  • -Pohvaljen: 4597
  • Moderator foruma
  • Aktivan član
  • *
  • 261
Kada je riječ o tekstualnim sadržajima, knjigama, romanima i sl., PDF se može dobiti na dva načina.
Prvi nije "pravi" PDF i riječ je o skeniranim stranicama, slikama teksta koje su prebačene u PDF format. Takvi fajlovi su dosta veliki.
Drugi način je postupak OCR-ovanja slika iz prvog slučaja, tj. prebacivanja sadržaja iz slikovnog u tekstualni format. Uz naknadnu obradu u tekst procesoru i konačnom prebacivanju u PDF format takvog fajla, dobija se e-publikacija malih dimenzija i odlične kvalitete.
Naravno, veličina zavisi od brojnih stvari, ponajviše od toga da li knjiga sadrži ilustracije, što drastično povećava veličinu gotovog fajla.

Za OCR postoji mnogo alata, ali je najpoznatiji, najpopularniji i za obrađivače knjiga najomiljeniji program ABBYY. Obrada se može vršiti kako u njemu, tako i u nekom od moćnijijh tekst-procesora, MS Word-u, Free Office i sl.

Nadam se da je ovo odgovor na postavljeno pitanje, ako nije - pitajte i razjasnit ćemo sve nedoumice :)

« Odgovor #2 poslato: 01 Mart 2019, 10:01:53 »

Na mreži Wrove

• Zahvalnice
  • -Zahvalio: 88
  • -Pohvaljen: 705
  • Aktivan član
  • 87
Na forumu ima puno skenova pisanih romana tipa Dok Holidej, Nindja, Šejn, čija je veličina ekstremno mala 2 do 3 MB, a kvalitet izuzetno dobar. Molim vas ako neko zna da mi objasni kao se prave i pomoću kojih alatki ovako mali PDF-ovi. Ja sam najviše uspeo da smanjim isti tip fajla na 25MB i dobio očajan kvalitet.

Hvala puno unapred.

Online PDF kompresorima.
Npr.

Ovde je skriveni sadržaj !!!
Ovaj sadržaj mogu videti samo registrovani članovi nakon zahvaljivanja na dugme HVALA

Ili nekom od aplikacija za kompresiju:
Npr. ORPALIS PDF Reducer (Pro)

« Odgovor #3 poslato: 01 Mart 2019, 10:20:16 »

Van mreže Praetorious

• Zahvalnice
  • -Zahvalio: 1489
  • -Pohvaljen: 4597
  • Moderator foruma
  • Aktivan član
  • *
  • 261
Slažem se da su PDF kompresori (i optimizatori) dobri za pojedine stvari, ali ne uvijek. Sve to vodi gubitku rezolucije, kvalitete ili sadržaja (linkova, fontova i sl.) Ni jedan kompresor neće smanjiti skenirani fajl od 60+ MB na cca 3 MB, a da se išta može pročitati, zato i nisam spominjao tu mogućnost.
Ali da, jednom kvalitetno napravljeni PDF se može solidno smanjiti kompresorima, to je činjenica, samo što prvo treba doći do ne-prevelikog i kvalitetnog PDF-a, koji neće puno izgubiti na kvaliteti nakon kompresije.

« Odgovor #4 poslato: 05 Mart 2019, 01:28:07 »

Van mreže dejopulos

• Zahvalnice
  • -Zahvalio: 728
  • -Pohvaljen: 7
  • Nov član
  • **
  • 1

Hvala puno unapred.

Online PDF kompresorima.
Npr. 

Ili nekom od aplikacija za kompresiju:
Npr. ORPALIS PDF Reducer (Pro)

ORPALIS PDF Reducer je ono što sam tražio. Fantastično završava posao. Hvala puno!